Magyarország legnagyobb acélművét végül felszámolás alá helyezik, ami megnyitja az utat a brit Liberty Steel megmentése előtt.
A magyar bíróságok december 14-én indították el az ISD Dunaferr gyár felszámolási eljárását, miután a kormány a csődtörvény módosításával biztosította, hogy erre sor kerülhessen.
A Portfolio.hu pénzügyi híroldal szerint a gazdasági minisztérium tárgyalásokat folytat az indiai származású brit milliárdos, Sanjeev Gupta tulajdonában lévő Liberty Steellel, amely potenciálisan megvásárolhatná a vállalatot.
A Liberty már 2021 elején tárgyalt a Dunaferrrel egy esetleges vásárlásról, Gupta pedig találkozott Magyarország külgazdasági és külügyminiszterével, Szijjártó Péterrel, hogy a felvásárlásról tárgyaljanak. A vállalat érdeklődése azonban lehűlt, miután hírek láttak napvilágot a finanszírozási problémáiról.
Más vevők, köztük a Metinvest és egy kazahsztáni konzorcium tavaly érdeklődést mutattak a vállalat megvásárlása iránt.
A Dunaferrnek ma reggel 6 órakor kellett volna bezárnia a kokszolótelepeket szénhiány miatt, de az üzemet egy kormányzati forrás arról tájékoztatta, hogy az anyagot Lengyelországból irányítják át.
A Budapesttől 75 kilométerre délre található Dunaferr az összeomlás szélén áll az emelkedő energiaárak miatt, és késve fizeti ki a dolgozókat.
A Dunaferr augusztusban és szeptemberben készpénzhiány miatt mindkét kohóját leállította, és állami segítségre vár. A vállalat napokra van attól, hogy leállítsa a megmaradt kohóját, ami az egész üzemet veszélybe sodorta, ami a kormány gyors beavatkozását váltotta ki.
A vállalat küszöbön álló felszámolási eljárása tulajdonváltással biztosíthatná a hosszú távú működést. Az acélmű 50 százalékban a Cipruson bejegyzett Steelhold Limited tulajdonában van, az offshore cég mögött orosz és ukrán tulajdonosok állnak, akik évek óta harcolnak a magyar vállalat irányításáért. Az orosz Vnyesekonombank – amely ellen az USA szankciókat alkalmaz – 50% plusz két szavazattal rendelkezik.
A Dunaferr Magyarország egyik legnagyobb ipari vállalata és a régió legnagyobb munkaadója több mint 4000 alkalmazottal. A vállalat működésének megtartása és a munkahelyek megőrzése prioritás a kormány számára – közölte a Portfolio az energiaügyi minisztériumból.
A vállalat még nem tette közzé 2020-as és 2021-es éves beszámolóját. A legutóbbi nyilvánosan elérhető adatok szerint 2019-ben 289 milliárd forint nettó árbevétel mellett 54 milliárd forint (132 millió euró) veszteséget termelt.
A dunaújvárosi önkormányzat korábban engedélyezte, hogy a Dunaferr átütemezzen 2 milliárd forint helyi iparűzési adót, amely néhány hétig biztosította a cég működését – mondta szerdán Pintér Tamás, az ellenzéki Jobbik polgármestere, aki felszólította a kormányt, hogy könnyítse meg a tulajdonosváltást.
A Dunaferr jelenlegi tulajdonosai nem voltak elérhetőek kommentárra.