Nyilvánosságra hozták Donald Trump volt elnök adóbevallását, véget vetve ezzel a hat éve tartó keserves küzdelemnek, hogy nagyobb betekintést nyerjenek pénzügyeibe.
Részleteket közöltek különböző szervezetekről, amelyeken keresztül adót fizetett volna, beleértve a holdingtársaságokat és a személyes jövedelmeket.
Az adóbevallások több ezer oldalának pénteki közzétételére reagálva Trump tábora arra figyelmeztetett, hogy a nyilvánosságra hozatal miatt az amerikai politikai megosztottság “sokkal rosszabbá válik”.
“A demokratáknak nem lett volna szabad ezt megtenniük, a legfelsőbb bíróságnak nem lett volna szabad jóváhagynia, és ez nagyon sok ember számára szörnyű dolgokhoz fog vezetni” – hangzott a nyilatkozata.
A politikába való belépése óta a kritikusok arra törekedtek, hogy Trump – akinek a választóknak szóló alapvetése az volt, hogy üzleti sikerei miatt ő a legjobb választás az ország vezetésére – mutassa meg, hogy valójában hogyan is néz ki a vagyona.
Ő ezt rendületlenül visszautasította.
A képviselőházat irányító és a nyilvánosságra hozatalt felügyelő demokraták azzal érveltek, hogy ez egy szükséges felügyeleti intézkedés.
Don Beyer képviselő, a dokumentumokat nyilvánosságra hozó képviselőházi Költségvetési Bizottság tagja pénteken azt mondta, hogy Trump “visszaélt hivatali hatalmával, hogy megakadályozza a pénzügyeivel és összeférhetetlenségével kapcsolatos alapvető átláthatóságot, amelyről Nixon óta egyetlen elnök sem mondott le”.
A bizottság azt is megállapította, hogy az Internal Revenue Service – az adóbeszedéssel megbízott amerikai szövetségi szerv – nem ellenőrizte Trumpot hivatalának első két éve alatt, és csak azután kezdte meg ezt, hogy 2019-ben kongresszusi felügyeleti eljárás indult.

Donald Trump volt elnök bejelenti harmadik elnökjelöltségét, miközben a floridai Palm Beachen lévő Mar-a-Lagóban beszél 2022. november 15-én.
Trump szembeszegül a hagyományokkal
Az átláthatóság és elszámoltathatóság érdekében az elnökjelöltek és a tisztségviselők évtizedek óta nyilvánosságra hozzák adóbevallásaikat.
Ez a régi hagyomány “elsősorban arról szól, hogy a nyilvánosság számára biztosítani próbálják, hogy az elnök konfliktusoktól és összefonódásoktól mentesen működik, és az adók egyfajta betekintést jelentenek valakinek a pénzügyi dolgaiba” – mondta Steve Rosenthal, a pártatlan Adópolitikai Központ vezető munkatársa.
Rosenthal szerint azonban Trump “minden normát felrúgott” azzal, hogy a 2016-os elnökválasztáson jelöltként nem volt hajlandó nyilvánosságra hozni adóbevallását.
Az ügyhöz való heves ragaszkodása vizsgálatot és spekulációkat váltott ki a kritikusok körében, hogy van valami rejtegetnivalója – lehet, hogy Trump nem olyan gazdag, mint állította, kérdezték egyesek, vagy hogy kevesebb adót fizetett, mint kellett volna?
Támogatói mindeközben kiálltak a magánélethez való joga mellett. Végül is nincs törvényi előírás arra, hogy egy jelöltnek közzé kell tennie az adóbevallását.
New York Times vizsgálatok
Az elnöksége alatt és azt követően azonban a nyilvánosság fokozatosan betekintést nyert Trump személyes adótörténetébe.
E leleplezések nagy része a New York Times 2020-ban közzétett vizsgálatából származik, amely megszerezte Trump két évtizedes adóbevallását a hivatali ideje előttről. A dokumentumok példátlan betekintést nyújtottak Trump vállalkozásaiba.
Kiderült, hogy ebben az időszakban alig vagy egyáltalán nem fizetett szövetségi jövedelemadót, és hogy Trump az adóbevallásaiban arról számolt be, hogy vállalkozásai jelentős összegeket veszítettek – annak ellenére, hogy nyilvánosan dicsekedett pénzügyi sikereivel. A New York Times beszámolója szerint 2017-ben Trump mindössze 750 dollár (~281 879,34 Ft) szövetségi jövedelemadót fizetett, annak ellenére, hogy milliárdos.
A New York Times beszámolója “megkérdőjelezi, hogy valóban milliárdos-e, vagy van valami trükk, amivel elkerülte az adófizetést, legális vagy sem” – mondta Rosenthal.

Harc a Legfelsőbb Bíróságon
Eközben Washingtonban a demokraták elkezdtek élni a Trump feletti felügyeletre vonatkozó jogosítványaikkal, amint 2019 elején megszerezték az ellenőrzést a képviselőház felett.
A Ways and Means bizottság három éven át küzdött azért, hogy megszerezze Trump adóbevallását.
A harc idén egészen az amerikai legfelsőbb bíróságig ment, és novemberben a bírák elutasították, hogy megakadályozzák Trump adóbevallásainak kiadását a bizottságnak, és ezzel megnyitották az utat azok nyilvánosságra hozatala előtt.
December 21-én a bizottság megszavazta, hogy nyilvánosságra hozzák a megszerzett adóbevallásokat, a szavazás a pártok szerint megoszlott.
Az adódokumentumok pénteki közzététele mindössze néhány nappal azelőtt történt, hogy a republikánusok átveszik az irányítást a képviselőház felett, ami potenciálisan azt jelzi, hogy a belátható jövőben véget ér a Trump pénzügyeinek vizsgálatára irányuló további törekvés.
Lehetséges, hogy a demokraták által ellenőrzött amerikai szenátus folytatja a vizsgálatokat.