Az uniós miniszterek megállapodtak a gáz árának korlátozására vonatkozó tervben, véget vetve ezzel a hónapok óta tartó vitának arról, hogy miként kezeljék a megugró energiaárak költségeit, miután Oroszország csökkentette az Európába irányuló gázszállításokat.
“Küldetés teljesítve” – mondta Jozef Síkela cseh kereskedelmi és ipari miniszter, aki az energiaügyi miniszterek közötti megbeszéléseken elnökölt, hozzátéve, hogy a tárgyalások nem voltak könnyűek.
A gázárplafon akkor lép életbe, ha a fő európai gáztőzsdén, a holland TTF-en (Dutch Title Transfer Facility) az árak három egymást követő munkanapon keresztül meghaladják a megawattóránkénti 180 eurót (kb 72000 Forint), ami jóval alacsonyabb, mint az Európai Bizottság eredeti javaslata, amely 275 euró/ MWh-ról szólt, és amelyet a plafont támogató országok viccnek neveztek.
Belgium, Spanyolország és Lengyelország élen járt a 200 euró alatti árplafonért folytatott küzdelemben, az emelkedő energiaárak közepette.
Azoknak az országoknak tett engedményként azonban, amelyek attól tartottak, hogy az energiaszolgáltatók Kínába vagy máshová küldenék gázszállításaikat, ha európai árplafonnal szembesülnek, egy másik feltételnek is teljesülnie kell. A 180 eurós felső határ csak akkor lép életbe, ha a TTF-ár 35 euróval magasabb, mint a cseppfolyósított földgáz (LNG) globális referenciaára ugyanazon a három egymást követő munkanapon.
Egy munkás ellenőrzi egy cső szelepét egy oroszországi olajmezőn.
Az EU-tagállamok megállapodtak az orosz olaj hordónkénti 60 dolláros korlátozásáról a lengyel zöld lámpa után
Bővebben
Ez a kompromisszum meggyőzte Németországot, az EU legnagyobb gázfogyasztóját, de az árplafonok szkeptikusát, hogy támogassa a terveket. Berlint az új energiahálózatok engedélyezéséről szóló jogi szöveg módosítása is meggyőzte, amelyet azzal a céllal írtak át, hogy felgyorsítsák a megújuló energiaforrások bevezetését.