“Felszólítom a szövetségeseket, hogy tegyenek többet. Mindannyiunk biztonsági érdeke, hogy Ukrajna győzedelmeskedjen, és (Vlagyimir) Putyin orosz elnök ne győzzön” – mondta Stoltenberg a DPA német hírügynökségnek.
Szerinte talán még fontosabb, hogy Ukrajna elegendő lőszert kapjon a már meglévő rendszerekhez, hozzátéve, hogy a lőszer- és pótalkatrész-szükséglet “óriási”.
Múlt héten Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nyugati vezetők egy csoportjához intézett beszédében fegyverek és légvédelmi rendszerek széles választékát kérte az orosz invázióval szembeni erőfeszítések segítésére.
Az Egyesült Államok szintén a múlt héten jelentett be közel 2 milliárd dollárnyi további katonai támogatást, többek között a Patriot légvédelmi rendszert, amely védelmet nyújt repülőgépek, cirkáló- és ballisztikus rakéták ellen.
A NATO részéről Stoltenberg a DPA-nak azt mondta, hogy az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás a leggyorsabb út a békéhez.
“Tudjuk, hogy a legtöbb háború a tárgyalóasztalnál ér véget – valószínűleg ez a háború is -, de tudjuk, hogy az, hogy Ukrajna mit tud elérni ezeken a tárgyalásokon, elválaszthatatlanul függ a katonai helyzettől” – mondta.
Oroszország február 24-én szállta meg Ukrajnát, amit Putyin “különleges katonai műveletnek” nevez az általa az orosz biztonságot fenyegetőnek vélt veszélyek ellen.
Ukrajna és nyugati szövetségesei elítélték az orosz akciókat, mint imperialista típusú területszerzést, és szankciókkal próbálták megzavarni a hadjáratot.
A 11 hónapja tartó háború több tízezer ember halálát okozta, milliókat űzött el otthonukból, városokat tett romhalmazzá, és megingatta a világgazdaságot, felhajtva az energia- és élelmiszerárakat.