Az új év “keményebb lesz, mint a mögöttünk hagyott év” – mondta Kristalina Georgieva, az IMF vezérigazgatója a CBS vasárnap reggeli “Face the Nation” című hírműsorában.
“Miért? Mert a három nagy gazdaság – az Egyesült Államok, az EU és Kína – egyszerre lassul” – mondta.
Októberben az IMF csökkentette a világgazdaság 2023-as növekedésére vonatkozó kilátásait, ami az ukrajnai háború folytatódó nyomását, valamint az inflációs nyomást és az olyan központi bankok, mint az amerikai jegybank által kialakított magas kamatlábakat tükrözi, amelyek célja az árnyomás megfékezése.
Azóta Kína felhagyott a nulla-COVID politikájával, és megkezdte gazdaságának kaotikus újranyitását, bár a fogyasztók továbbra is óvatosak, mivel a koronavírusos megbetegedések száma megugrott. Hszi Csin-ping elnök szombaton, a politikaváltás óta tett első nyilvános nyilatkozatában, újévi beszédében nagyobb erőfeszítésre és egységre szólított fel, mivel Kína “új szakaszba” lépett.
“40 év óta először fordul elő, hogy Kína növekedése 2022-ben valószínűleg a globális növekedés szintjén vagy az alatt lesz” – mondta Georgieva.
Ráadásul az elkövetkező hónapokban várható COVID-fertőzések “bozóttüze” valószínűleg tovább fogja sújtani az ország gazdaságát idén, és mind a regionális, mind a globális növekedést hátráltatni fogja – mondta Georgieva, aki a múlt hónap végén az IMF megbízásából Kínába utazott.
“A múlt héten Kínában voltam, egy buborékban, egy olyan városban, ahol nulla COVID van” – mondta. “De ez nem lesz tartós, amint az emberek elkezdenek utazni.”
“A következő néhány hónapban Kína számára nehéz lesz, és a kínai növekedésre negatív hatással lesz, a régióra negatív hatással lesz, a globális növekedésre negatív hatással lesz” – mondta.
Októberi előrejelzésében az IMF a kínai bruttó hazai termék növekedését tavaly 3,2%-ra tette, ami megegyezik az alap 2022-re vonatkozó globális kilátásaival. Akkor úgy vélte, hogy 2023-ban az éves növekedés Kínában 4,4%-ra gyorsul, miközben a globális aktivitás tovább lassul.
Észrevételei azonban arra utalnak, hogy a kínai és a globális növekedési kilátások újabb csökkentése várható még ebben a hónapban, amikor az IMF jellemzően a svájci Davosban megrendezésre kerülő Világgazdasági Fórumon bemutatja frissített előrejelzéseit.